سجاد حاجی

 
معجزه شق القمر از سوی پیامبر(ص)
نویسنده : سجاد حاجی - ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٠
 

امشب ماه دو نیمه می شود!

ماه‌گرفتگی در یک نما

معجزه شق القمر از سوی پیامبر(ص)

در شب چهاردهم ذی حجّه که قرص ماه کامل بود، تعدادی از مشرکان مکه و یا به روایتی چهارده تن از اصحاب عقبه[افرادی از اهالی یثرب در عقبه منی در مکّه معظمه با پیامبر خدا(ص) پیمان بسته و به طوری پنهانی با او بیعت کرده بودند] از آن حضرت، در خواست معجزه کردند و به وی گفتند:هر پیامبری دا رای معجزه است، معجزه شما در این شب چه می تواند باشد؟ پیامبر(ص)فرمود:شما از من چه معجزه ای می خواهید؟

آنان گفتند:اگر خدا با تواست و تو در نزد او قدرو منزلتی داری،از او بخواه که قرص قمر [ماه]را دو قطعه کند و آن دو را از هم جدا نماید. پیامبر(ص)در باره پیشنهاد آنان می اندیشید که جبرئیل امین بر او نازل شد و عرض کرد:ای محمد!خدای سبحان به تو سلام می رساند و می فرماید:هر چیزی در این عالم را به فرمان تو در آوردم، هر چه ازمن بخواهی اجابت کنم. آن گاه،آن حضرت سرش را به سوی آسمان بلند کرد و به ماه دستور داد که به دو نیم شود. در همان حال ، ماه به دو نیمه شد و معجزه الهی به وقوع پیوست.

پیامبر(ص)و پیروان او به سجده رفته و خدای قادر و سبحان را شکر نمودند. آن گاه، به آن حضرت گفتند: آیا امکان دارد که دونیمه ماه به هم بپیوندد وهمانند سابق شود؟ پیامبر(ص)اشاره ای به ماه کرد و دستور داد که به هم بپیوندند. مشرکان مکّه[و یا اصحاب عقبه] بار دیگر از آن حضرت درخواست کردند که وی معجزه کرده و بالای ماه را بشکافد. آن حضرت برای اتمام حجت بر آنان، باردیگر اشاره به ماه کرد و فرمان داد که در بالایش شکافی پدید آید. در همان لحظه انشقاقی پدید آمد و بالای ماه شکافته شد و معجزه "شق القمر"به وقوع پیوست.

مشرکان و کافران که با چشم خود شاهد این معجزه الهی بودند،به عهدشان وفا نکرده و برای ایمان آوردن به پیامبر(ص)بهانه آوردندو گفتند:ما منتظر بازگشت مسافرانمان از شام و یمن میمانیم،اگر آنان نیزاین معجزه را دیده باشند به تو ایمان می آوریم و در غیر این صورت معلوم می شود که بر ما سحر و جادو کردی و دشمنی ما نسبت به تو افزون می گردد

پیامبر(ص)و پیروانش سجده شکر کرده و خدای سبحان را که چنین معجزه ای به پیامبرش عنایت کرد،سپاس گفتند. آن گاه پیامبر(ص)به ماه اشاره کرد که به حال سابقش برگردد. مشرکان و کافران که با چشم خود شاهد این معجزه الهی بودند،به عهدشان وفا نکرده و برای ایمان آوردن به پیامبر(ص)بهانه آوردندو گفتند:ما منتظر بازگشت مسافرانمان از شام و یمن میمانیم،اگر آنان نیزاین معجزه را دیده باشند به تو ایمان می آوریم و در غیر این صورت معلوم می شود که بر ما سحر و جادو کردی و دشمنی ما نسبت به تو افزون می گردد.

به هر روی،مشرکان با این بهانه از زیر بار عهد و پیمانشان شانه خالی کرده و به آن حضرت ایمان نیاوردند و گفتند که کار محمد(ص)، سحرو جادو بود.با این که برخی از علمای اسلامی در اصل معجزه شق القمر تشکیک کرده اند ولی اکثر قریب به اتفاق علما،مفسران و مورخان اسلامی،آن را تأید کرده و شأن نزول سوره قمر(54)قران مجید را در همین رابطه می دانند.(1)

پی نوشت:

1-نک :مجمع البیان[علامه طبرسی]،ج10-9،ص281 ؛ بحارالانوار[علامه مجلسی]،ج71 ،ص352 ؛ وقایع الایام[شیخ عباس قمی]،ص 120


 
 
کاهش اشتها با روغن زیتون
نویسنده : سجاد حاجی - ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٠
 

کاهش اشتها با روغن زیتون

روغن زیتون

دکتر حمیدرضا حقیقی، متخصص تغذیه می گوید: برخی چربی‌های غذایی می‌توانند باعث افزایش اشتها در افراد شوند. 

 

وی اظهار کرد: برخی چربی‌ها می‌توانند بر مغز اثر بگذارند و مانع از صدور فرمان چاقی شوند. از جمله این نوع چربی‌ها می‌توان به اسیدهای پالمیتیک که در کره و پنیر موجود هستند، اشاره کرد.

 

وی افزود: به عبارت دیگر غذاهای چرب، اسیدهای چرب را به مغز می‌رسانند و به طور غیر مستقیم سبب مقاوم شدن بدن در مقابل انسولین و لپتین (هورمون مهار کننده اشتها) و دو هورمون مسئول کنترل وزن می‌شوند و به این ترتیب دیگر مغز برای توقف غذا خوردن فرمانی صادر نمی‌کند و فرد دچار چاقی می‌شود.

 

این متخصص تغذیه تصریح کرد: اسیدهای پالمتیک سبب افزایش اشتها و اسیدهای اولئیک که در روغن زیتون وجود دارند، سبب کاهش اشتها می‌شوند.


 
 
تولید سوخت از آى هندوانه
نویسنده : سجاد حاجی - ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٠
 

تولید سوخت ازآب هندوانه‌!

هندوانه ها  اغلب به دلیل این که مرغوبیت لازم و برای ورود به بازار را ندارند، مرجوعی و بلا استفاده هستند.

watermelon, هندوانه

محققان در یک پژوهش جدید دریافته‌اند، آب هندوانه‌های مرجوعی یک منبع بالقوه با ارزش برای تهیه‌ انرژی است.

به گزارش «ایسنا»، محققان می‌گویند:

از آن‌جا که آب این هندوانه‌های غیر قابل مصرف قابل تخمیر و تبدیل به «اتانول» است، لذا یک منبع مهم و بالقوه از سوخت زیستی محسوب می‌شود.

«واینه فیش» محقق اصلی این پژوهش ؛ به همراه گروهی از محققان دپارتمان کشاورزی آمریکا در آزمایشگاه اوکلاهما خاصیت بالقوه‌ هندوانه‌های پسماند و غیرقابل مصرف برای تهیه‌ سوخت زیستی را مورد مطالعه قرار دادند.

این هندوانه اغلب به دلیل این که مرغوبیت لازم و برای ورود به بازار را ندارند، مرجوعی و بلا استفاده هستند.

به گفته محققان سالانه 20 درصد از کل محصول هندوانه به‌همین دلیل قابل استفاده نبوده و دور ریخته می‌شود

اما آب این هندوانه‌ها در واقع قند‌های تخمیرشدنی هستند و منبع مناسبی برای تولید سوخت زیستی اتانول به حساب می‌آیند.

همچنین از پسماند این هندوانه‌ها می‌توان دو ماده مهم به نام‌های لیکوپن و ال ــ سیترولین تهیه کرد که از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت هستند.


 
 
شش مرحله برای یادگیری بهتر
نویسنده : سجاد حاجی - ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٩
 

شش مرحله برای یادگیری بهتر

ما باید به مهارت هایی در مطالعه برسیم تا بهتر یاد بگیریم و در کلاس بهتر عمل کنیم.هنگامی که شما به مدرسه ی راهنمایی یا دبیرستان بروید،حتماً نیاز به این مهارت ها را احساس خواهید کرد.


 
 
انفجار سنگین ترین ستاره
نویسنده : سجاد حاجی - ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٩
 

انفجار سنگین ترین ستاره

اخترشناسان شواهدی دال بر وجود ستاره‌ای 200 بار سنگین‌تر از خورشید پیدا کرده‌اند. ابرنواختری که از انفجار این ستاره ایجاد شده، 30 ماه است بدون افت درخشندگی، عناصر مختلف جدول تناوبی...


 
 
سجاد حاجی
نویسنده : سجاد حاجی - ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٩
 

سجاد حاجی...رتبه سوم مسابقات دانش آموزان سراسر کشور در رشته قرائت قرآن

 

سجاد حاجی شبکه قزوین

 

 سجاد حاجی مسابقات کشوری

 

 

 سجاد حاجی مسابقات کشوری

 

 

سجاد حاجی جلسه ابوالقاسمی